سهیلیه کرج|سهیلیه|سهیلیه کرج کجاست
FOLLOW US

طراحی استخر در ویلا

خانه / سهیلیه / طراحی استخر در ویلا

طراحی استخر در ویلا

اجرای استخر در ویلا

با پیشرفت تکنولوژی و مکانیکی شدن زندگی‌ها، جای ورزش در برنامه روزانه خیلی از افراد خالی‌ است.  در طراحی خانه، فضایی برای پخت و پز، پذیرایی از مهمان، تماشای تلویزیون و خواب و استراحت در نظر می‌گیریم،  اما فراموش می‌کنیم محلی را نیز برای ورزش کردن اختصاص دهیم،  در حالیکه بزرگان گفته‌اند عقل سالم در بدن سالم است و ما چندان به سلامت بدن توجه نمی‌کنیم.

البته با توجه به محدودیتهای فضا، سر و صدا و یا تجهیزات خاص موردنیاز شاید بسیاری از ورزش‌ها امکان خانگی شدن را نداشته باشند.اما در ادامه این مطلب برای شما خواهیم گفت که با استفاده از چه امکاناتی میتوانید به خوبی به اجرای استخر در ویلا بپردازید.

اما با تمام این تفاسیر یکی از شیوه های بهره مندی از محیط برای ورزش کردن را میتوان خرید یک محیط مناسب دانست. امروز با رواج بیشتر  و تمایل بیشتر برای داشتن خانه های ویلایی و رواج ویلا ها در مناطق مجاور شهر ها تمایل به زیبا سازی این بنا ها اقزایش یافته است. از این رو اجرای استخر در ویلا  می تواند کاربرد های فراوانی داشته باشد.

به طور مثال متقاضیان خرید ویلا در سهیلیه کرج تمایل زیادی به داشتن استخر در ویلا های خود دارند. از این رو در این مطلب این موضوع را بررسی بیشتری خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید :

خرید ویلا در سهیلیه کرج

قیمت ویلا در سهیلیه کرج

 

استخر در ویلا

نکات مهم در طراحی و اجرای استخر در ویلا

۱-شکل استخر

فرم استخر دارای محدویتی نیست و میتوان استخر را تقریباً به هر شکلی اجرا نمود به شرطی که با طرح کلی معماری و لنداسکیپ ساختمان هماهنگی داشته باشد.

استخر مستطیل که مرسوم‌ترین شکل استخر به حساب می‌آید را می‌توان مقرون به صرفه‌ترین شکل به لحاظ ساخت، شیب بندی، آب بندی و تمیز کردن و نگهداری دانست.

اما اصلا ً به این معنا نیست که اجرای استخر در ویلا محدود به شکل مستطیل و سطوح تخت است می توان استخری با دیواره های منحنی یا زاویه دار اجرا نمود.

 

۲- نمایش استخر

تا ۲۰ سال قبل استخر صرفاً با نمایش فوقانی تصور می‌شد. به همین دلیل عمده استخرها به صورت دفنی و در داخل زمین اجرامی‌شدند و شما از کنار استخر یا طبقات بالاتر معمولاً فقط سطح استخر را مشاهده می‌کردید.

اما امروزه میتوان استخرهایی روی سطح ایجاد نمود، دیواره استخر را شفاف اجرا کرد و یا حتی استخر را بر روی طبقات با کف شفاف طراحی کرد.

این سبک استخرها یعنی استخر با دیواره یا کف شفاف علاوه بر حفظ ماهیت مفرَح بودن و کاربرد ورزشی آن، به عنوان یک نقطه عطف و هویت نمایشی قوی در بنا استفاده می‌گردد. حتی بعضی از طراحان خوش‌ذوق، پوشش گیاهی را در اطراف استخر درنظر می‌گیرند یعنی تلفیق دو عنصر آب و گیاه که بسیار زیبا و متفاوت خواهد بود را برای طراحی اسختر در ویلا در نظر میگیرند. هم اکنون بناهایی هستند که در ایران به این شیوه ساخته می شوند. اما با در نظر گرفتن متریال های مورد استفاده در این بناها هزینه ها و قیمت ها کمی متفاوت خواهد بود . کما اینکه یکی از پارامتر های قیمت ویلا در سهیلیه کرج نیز نیز می تواند از همین موضوع الگو بگیرد.

 

۳- محل استخر

انتخاب محل استخر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. استخر باید حتی الامکان در طول روز از نور طبیعی برخوردار باشد و فقط در شب نیاز به نور مصنوعی داشته باشد.

حفظ حریم خصوصی نیز نکته دیگری‌ست که باید در انتخاب محل استخر مورد توجه قرار گیرد، اجرای استخر در ویلا باید در قسمتی انجام شود که دید مزاحم نداشته باشد.

باد نیز مسئله تاثیرگذاری است. قبل از طراحی باید اطلاع کافی از وضعیت توپوگرافی زمین و جهت وزش باد را داشت تا استخر در جهت مسیر باد قرار نگیرد.

 

استخر در ویلا

استخر در ویلا

۴- اندازه استخر

برای دست یابی به اندازه مناسب، باید به نکات زیر توجه کرد:

در منزل خود چقدر فضا می‌توانید برای ساخت استخر در نظر بگیرید؟

چند نفر می‌خواهند از استخر استفاده کنند؟

از استخر خود به چه منظور می‌خواهید استفاده کنید؟ (ورزشی، درمانی، تفریحی و…

اندازه استخر با توجه به کاربرد و اقلیم هر منطقه‌ای متفاوت است. به همین منظور قبل از اقدام به ساخت باید از استانداردهای مربوطه اطلاعات لازم را بدست آورید.

 

۵- سازه استخر

مهمترین مسئله در پایداری استخر بحث سازه آن می‌باشد. شکل و عمق استخر اهمیت زیادی در نوع سازه استخر دارد. معمولاً فرمهای خاص، هزینه‌های اضافی را در بحث سازه به همراه دارند و محدویت‌هایی را بوجود می‌آورند. بتُن مسلح با توجه به فرم‌ پذیری، مقاومت بالا در برابر رطوبت، طول عمر خوب و هزینه‌های نسبتاً کمتر مرسوم‌ترین سازه اجرایی استخر در ویلا در کل جهان می‌باشد.  اما چنانچه بخواهیم ضخامت دیواره‌ها را کم کنیم یا برای اجرای یک استخر در طبقات فوقانی کاهش چشمگیر در بار وارد به اسکلت داشته باشیم، می‌توانیم به سازه فلزی یا فایبرگلاسی فکر کنیم. بسیاری از پروژه‌ها در داخل و خارج از کشور با این سازه‌ها اجرا شده‌اند.

 

۶- عایق و آب بندی استخر

برای آب بندی و عایق‌کاری استخر گزینه‌های بسیار زیادی در بازار وجود دارد که هر کدام ویژگیهای خود را دارند اما در انتخاب نوع مواد آب بندی باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

  1. مقاوم در برابر قلیاها و نمک‌ها
  2. مقاومت در برابر تغییرات سریع دمایی
  3. قابل اعمال در محدوده دمایی گسترده
  4. چسبندگی
  5. انعطاف‌پذیری
  6. مقاومت در برابر آب، ضربه و سایش
  7. قابلیت ایجاد پل بر ترک‌ها
  8. مقاومت مکانیکی

همانطور که گفتیم معمولاً استخرها با سازه بتنی اجرا می‌شوند و آب‌بندی اصلی استخر با اضافه کردن افزودنی‌های خاص به بتن انجام می‌پذیرد.

این شکل اجرا به دلیل ترکهایی که پس از آبگیری در سطح بتن ایجاد می‌گردد معمولاً دوام طولانی مدت نخواهد داشت و حتی اگر آب بندی استخر دچار اشکال نشود نفوذ آب از این ترکها به آرماتور فولادی می‌تواند فرسایش و خوردگی را در آن ایجاد کند.

آب بندی با انواع پلیمرهای چسبنده یا FRP از نظر ماندگاری و دوام گزینه‌های بهتری می‌باشند.

بنابراین و با توجه به هزینه هایی که ساخت استخر در ویلا برای شما به ارمغان می آورد میتوانیم برای شما پیشنهاد های بسیار متنوع تری را در نظر بگیریم که میتوانید با کلیک بر روی لینک های زیر به این صفحات مراجعه کنید:

خرید ویلا ارزان در سهیلیه کرج

فروش ویلا در سهیلیه کرج

دیدگاهتان را بنویسید

تمامی حقوق برایاملاک سهیلیه کرج محفوظ است